Domidrevo.eu používa na poskytovnie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasite.  Viac informácií.

.

História dreva na Slovensku

História dreva na Slovensku

 Ešte do 50. rokov minulého storočia sa na Slovensku, podobne ako v iných lesnatých krajinách, používalo drevo ako hlavný stavebný a technický materiál. V našej krajine bola drevená ľudová architektúra veľmi obľúbená, z dreva sa stavali obytné i hospodárske budovy, kostoly a synagógy. Prvé stopy po drevených príbytkoch vedú až do 8. storočia nášho letopočtu a boli odkryté pri archeologických vykopávkach na bratislavskej Vydrici.

     Typická drevená stavba v minulosti, dodnes vídaná na slovenských dedinách, bola zrubová konštrukcia na kamennej podmurovke – základe. Z dreva boli steny, krov i krytina a celý interiér vrátane dreveného nábytku. Drevo bolo univerzálnym konštrukčným materiálom v staviteľstve i v strojníctve, s použitím kovových častí ako spojovacieho materiálu. Neskôr sa začalo používať v kombinácii s kovom, so sklom aj s betónom, pretože je to jednoducho a dobre kombinovateľný materiál.

     Po 2. svetovej vojne postupne došlo k vytláčaniu stavieb z dreva betónovými konštrukciami. Betón sa stal „hitom“ a v istom čase sa používal dokonca aj na výrobu strešných krokiev. Drevo po „nástupe“ betónu začalo byť považované za materiál nestály, ktorý sa jednoducho zničí – zhorí, zhnije alebo odpláva a drevostavby sa stali v očiach spoločnosti známkou chudoby. Podobne to bolo s drevom v interiéroch. Rozmanitý drevený nábytok z masívu postupne nahrádzal nábytok z drevotriesky, plastu a kovu.

     Výsledkom týchto trendov z minulosti je prerušená tradícia a skúsenosť v používaní dreva ako stavebného materiálu. A tak napriek tomu, že Slovensko je 4. najlesnatejšou krajinou v rámci Európy, podiel drevostavieb a dreveného zariadenia interiérov je u nás v porovnaní s inými krajinami veľmi nízky.

     Našťastie, drevo je materiál, ktorý nám je prirodzene blízky a zároveň, je to jeden z najzdravších stavebných materiálov, ktorý svojou štruktúrou, farebnosťou a vôňou pôsobí veľmi pozitívne na pohodu človeka a na vytváranie atmosféry. Preto nie je zvláštne, že sa v posledných dvoch dekádach postupne postoj k drevostavbám, dreveným interiérom a nábytku z masívu mení. Každoročne sa u nás viac a viac stavajú drevené domy, drevo sa čoraz viac využíva aj v interiéroch na pokrytie podláh, stien a zariadenie nábytkom. Ako sa prirodzene vraciame z miest na vidiek, od noviniek k tradíciám, tak sa vraciame sa aj k drevu.